مراقبت های پزشکی, مقالات

پانسمان زخم دیابتی؛ انواع و درمان آن در منزل

پانسمان زخم دیابتی

دیابت یکی از بیماری‌هایی است که کمتر کسی ممکن است نام آن را نشنیده باشد. این بیماری همانند دیگر انواع بیماری‌ها می‌تواند عوارضی برای افراد مبتلا به دنبال داشته باشد که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به ایجاد زخم در پا اشاره کرد. طبق آمارهای منتشر شده، زخم پا در بیش از 15 درصد افراد مبتلا به بیماری دیابت دیده می‌شود.

عدم درمان به موقع و یا استفاده از روش های درمانی غلط زخم موجود در پای دیابتی می‌تواند منجر به قطع شدن پا و حتی در مواردی باعث مرگ افراد ‌گردد. اگرچه با رژیم، ورزش و یا تزریق انسولین بتوان دیابت را کنترل در این میان، پانسمان‌های تخصصی و نوین یکی از متداول‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان این معضل است.

  • ویژگی‌های پانسمان زخم پای دیابتی: هزینه مناسب، وجود منافذ و امکان ردوبدل هوا، ایجاد محیط مرطوب برای زخم، عدم جایگذاری بقایا در محل زخم ، به آسانی می‌توان آن را تعویض کرد، کاربرد آسان، دارای مصارف خانگی  قابلیت جذب و مدیریت مناسب از اگزودای زخم
  • بهترین پانسمان برای زخم دیابتی: هیدروژل،هیدروکلوئید، فوم، آلژینات و آلژینات های نقره دیابتی در محل، پانسمان کردن ( این جمله دچار اشکال دستوری است)
  • قیمت پانسمان زخم دیابتی: قیمت آن با توجه به عواملی مثل نوع پانسمان متفاوت است.  

زخم دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی به عنوان زخم باز شناخته می‌شود و به طور معمول در سطح کف پا و یا پایین پا دیده می‌شود. زخم‌ها در نتیجه ایجاد شکستگی در بافت پوست و نمایان شدن لایه‌های زیرین ایجاد می‌شوند.

انواع زخم‌های دیابتی

زخم‌های دیابتی پا براساس میزان شدتی که دارند به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است:

زخم درجه صفرزخم فاقد ضایعات بوده و پوست، سالم به نظر می‌رسد.
زخم درجه 1زخم درجه یک به صورت سطحی می‌باشد.
زخم درجه 2زخم در این حالت عمق بیشتری داشته به گونه‌ای که به لایه‌های زیرین مثل استخوان یا تاندون می‌رسد.
زخم درجه 3این نوع زخم عمیق بوده و تولید عوارضی مثل آبسه می‌کند.
زخم درجه 4زخم درجه چهار باعث گانگرن (قانقاریا یا سیاه مردگی) قسمتی از پا می‌شود.
زخم درجه 5در این زخم گانگرن تمامی پا اتفاق می‌افتد.

بایستی خاطر نشان نمود که به سبب اختلالاتی که در سطح قند خون افراد دیابتی وجود دارد فرایند ترمیم زخم ایشان به درستی طی نشده و فاز التهابی ترمیم زخم به درازا کشیده می شود. لذا به کمک تهیداتی داروی و ترمیمی می بایست این سیکل را تسریع بخشید

انواع پانسمان زخم دیابتی

پانسمانی که برای درمان زخم‌ دیابتی استفاده می‌شود یکی از انواع پانسمان‌های پیشرفته به شمار می‌آید و از ویژگی‌هایی نظیر استریل بودن، فراهم آوردن محیطی مرطوب برای درمان زخم، عایق حرارتی بودن، قیمت مناسب، نفوذپذیری به هوا، کاهش عفونت زخم، عدم چسبندگی به زخم، به آسانی قابل تعویض بودن،  و حذف موثر اگزوداری زخم، امکان مشاهده زخم و عدم برجای گذاشتن بقایا در محل زخم برخوردار است.

با توجه به متفاوت بودن انواع زخم پای دیابتی نوع پانسمانی که برای آن‌ها استفاده می‌شود نیز متفاوت است. امروزه انواع مختلفی پانسمان زخم دیابتی در بازار قابل دسترس هستند که پانسمان‌های هیدروکلوئید، هیدروژل، فوم و آلژینات و آلژینات های نقره از مهم‌ترین آن‌ها می‌باشند. این نوع پانسمان‌ها از تمامی خصوصیات بیان شده در بالا بهره‌مند هستند.

اما، دلیل جایگزینی روش سنتی درمان زخم پای افراد مبتلا به دیابت با پانسمان‌های پیشرفته چیست؟ در ادامه، به توضیح این سؤال می‌پردازیم.

درمان زخم دیابتی

درمان زخم پای دیابتی به چند طریق انجام می‌گردد که عبارت است از:

درمان زخم پای دیابتی با پانسمان‌های پیشرفته

در گذشته از گاز، بانداژ و پماد برای ترمیم زخم دیابتی استفاده می‌شد که این شیوه سنتی دارای معایبی بود. مقرون به صرفه نبودن یکی از مشکلات این روش است، زیرا پانسمان نیاز به تعویض مکرر دارد. علاوه بر آن، گاز به زخم می‌چسبد و هنگام برداشتن بقایایی از خود در محل زخم برجای می‌گذارد. برای حل این مشکلات، پانسمان‌های پیشرفته و نوین به بازار عرضه شدند که نه تنها معایب استفاده از شیوه سنتی درمان زخم پای دیابتی را رفع می‌کنند بلکه دارای فواید زیادی نیز می‌باشند. در عین حال این روش ها به میزان کافی نمیتوانند معضلات اضافی در زخمهای دیابتی را ببرطرف نمایند لذا نیاز به مداخلات پیچیده تری برای درمان موفق تر می باشد.

نحوه پانسمان زخم دیابتی

چگونگی روش پانسمان زخم‌های دیابتی به این صورت است که ابتدا آن را با آب یا یک محلول شستشوی زخم پای دیابتی تمیز کرده و خشک کنید. پس از قرار دادن پماد زخم پای دیابتی در محل آن را پانسمان کنید.

بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی

پمادهای موضعی در انواع مختلفی موجود هستند که این موضوع یکی از فاکتورهای مؤثر بر قیمت پماد زخم دیابت است. کلوتریمازول، سیلور سولفادیازین، مترونیدازول و باسیتراسین زینک از مؤثرترین و بهترین پمادها برای زخم پای دیابتی به شمار می‌آیند. که بایستی حتما با مشاوره پزشک متخصص و درمانگران زخم و معاینه موضع زخم مورد استفاده قرار گیرد.

درمان زخم دیابتی در منزل

بیماران عزیز بایستی بدین مهم توجه داشته باشند که موضع زخم در بیماران مبتلا به دیابت معمولا دچار رفتار پیچیده ای است و زمان بلند مدت تری برای بهبودی در مقایسه با سایر زخم ها طی می کند بنابراین می بایست در نظر داشت که فرایند ترمیم حتی اگر قرار است در منزل دنبال شود تحت نظارت و گاید لاین های تخصصی پزشکان و درمانگران زخم دنبال شود به نحوی که مشاهدات در محل زخم با دقیق ترین پروتکل درمانی مدیریت شود

چسب زخم دیابتی

تا این بخش از مقاله به پانسمان‌های زخم دیابتی به عنوان روشی نوین برای درمان زخم‌های موجود در پای افراد مبتلا به دیابت پرداختیم. پیشرفت‌های علم پزشکی در سال‌های اخیر باعث شده است تا شیوه‌های جدیدی برای درمان زخم دیابت به دنیا معرفی شود.

یکی از این موارد، معرفی یک چسب زخم نوین است که می‌تواند در التیام زخم‌های دیابتی مؤثر واقع شود و بهبود آن‌ها را تسریع بخشد. این چسب دیابت از پروتئینی به نام لامینین ساخته می‌شود. پیش‌بینی می‌شود به دلیل پایین بودن هزینه این پروتئین قیمت چسب زخم دیابتی معرفی شده مقرون به صرفه باشد.

قیمت پانسمان زخم دیابتی

مراکزی مختلفی در زمینه فروش پانسمان پای دیابتی فعالیت دارند. نکته‌ای که پیش از خرید این وسیله پزشکی می‌بایست به آن توجه کرد، کیفیت محصول است. استفاده از پانسمان‌های بی‌کیفیت نه تنها باعث ایجاد اختلال در روند درمان زخم دیابتی می‌گردد، بلکه باعث ایجاد عوارضی نظیر عفونت برای آن می‌گردد.

شرکت “بنیان تجارت تجر” یکی از تأمین کنندگان اصلی پانسمان زخم دیابت در ایران به شمار می‌آید که این محصول را از شرکت‌های معتبر و شناخته شده در جهان نظیر روزین مدیکال وارد و عرضه می‌کند. پانسمان دیابتی روزین مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌شوند که از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و می‌توانند سلامتی مصرف‌کنندگان را تضمین کنند. علاوه بر کیفیت بسیار بالا، پانسمان هزینه مقرون به صرفه‌ای دارد.

با توجه به نوسانات قیمت پانسمان زخم دیابتی ناشی از تغییرات عمده در نرخ ارز، به خریداران محترم توصیه می‌شود پیش از خرید این محصول با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نموده تا علاوه بر دریافت مشاوره رایگان در رابطه با محصول، از قیمت پانسمان زخم دیابتی نیز مطلع گردند.

سوالات متداول

پانسمان‌های پیشرفته: روشی مؤثر برای درمان زخم دیابتی

با توجه به شایع شدن زخم پا در بیماران مبتلا به دیابت اهمیت یافتن راهی برای رفع این مشکل بیش از پیش افزایش یافته است.

همانطور که در این مقاله بیان کردیم پانسمان نوین زخم دیابتی به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد توانسته‌ است امیدها را برای حل این مشکل افزایش دهد. این نوع پانسمان‌ها‌ در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند که با توجه به نوع و شدت زخم کاربردی متفاوت دارند. آن‌ها همچنین گزینه‌ای ایده‌آل برای درمان زخم پای دیابتی در خانه محسوب می‌شوند.

در پایان، شما می‌توانید پاسخ سؤالات خود پیرامون این موضوع از کارشناسان مجموعه دریافت کنید. هم‌چنین، این عزیزان آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما از طریق بخش “بیان دیدگاه‌ها” هستند.

منابع:

https://www.molnlycke.com/education/wound-areas/wound-healing/how-to-look-after-your-wound/

https://www.healthline.com/health/diabetic-foot-pain-and-ulcers-causes-treatments#symptoms-and-diagnosis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *