در دنیای امروز ما، دسترسی به محصولات بهداشتی باکیفیت، مقرون به صرفه و مناسب جهت ارتقای جمعیت سالم‌تر، پیشبرد پوشش همگانی سلامت و غلبه بر مشکلات سلامتی یک امر ضروری است. بدون شک، بدون استفاده از تجهیزات پزشکی هیچ یک از روش‌های پزشکی اعم از تشخیص بیماری ایدز، انجام جراحی‌ها، کاشت لگن مصنوعی، بانداژ یک مچ‌پای پیچ خورده و غیره امکان‌پذیر نخواهد بود. اگر بخواهیم تعریفی از تجهیزات پزشکی بیان کنیم، به هرگونه ابزار، تجهیزات و وسایل که با اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند تجهیزات پزشکی گفته می‌شود. طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی، بیش از 2 میلیون نوع مختلف از تجهیزات پزشکی در بازار جهانی یافت می‌شوند، که در بیش از 7000 گروه تجهیزات عمومی طبقه‌بندی می‌شوند. تجهیزات پزشکی توسط گروه‌های مختلف نظیر افراد غیرمتخصص، پیراپزشکان، پزشکان، چشم‌پزشکان، دندان‌پزشکان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی جهت اهداف گوناگونی استفاده می‌شوند.

تاریخچه تجهیزات و لوازم پزشکی

تاریخچه تجهیزات و لوازم پزشکی در ایران به سال 1364 برمی‌گردد زمانی که هسته اولیه اداره کل تجهیزات پزشکی تشکیل و در سال 1376 شکل رسمی به خود گرفت. طبق تعریف این سازمان، تجهیزات و لوازم پزشکی با اهداف گوناگونی نظیر تشخیص و درمان بیماری‌های خاص، معلولیت‌ها و صدمات وارده، کنترل بارداری، حامی حیات افراد، اصلاح و جایگزینی یک آناتومی یا یک فرایند فیزیولوژیک و ضدعفونی کردن وسایل و مراکز درمانی ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای کاربرد تجهیزات پزشکی

طبق قوانین سازمان غذا و داروی آمریکا، تجهیزات پزشکی براساس میزان ریسک یا خطری که می‌توانند بر سلامتی انسان داشته باشند در سه کلاس زیر قرار می‌گیرند: 

  • کلاس Ⅰ: تجهیزاتی در این دسته قرار می‌گیرند که میزان خطر آن‌ها بر سلامتی انسان کم تا متوسط می‌باشد. این تجهیزات به دلیل پایین بودن خطرشان به کنترل‌ ویژه‌ای نیازی ندارند.
  • کلاس Ⅱ: تجهیزات با میزان خطر متوسط تا زیاد در این کلاس قرار می‌گیرند. این تجهیزات به کنترل ویژه نیازی دارند.
  • کلاس Ⅲ: تجهیزات با میزان خطر زیاد در کلاس 3 قرار می‌گیرند. این تجهیزات نیاز به تأیید قبل از فروش دارند.

ویژگی بهترین شرکت تجهیزات پزشکی

از آن‌جایی که تجهیزات پزشکی عمدتاً برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شوند، از این رو می‌بایست از شرکت‌هایی تهیه شوند که از یک سری ویژگی‌ها برخوردار باشند. از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شرکت خوب می‌توان به داشتن مجوز رسمی، بالابودن تجربه و سابقه کاری، ارائه مشاوره تخصصی، مسئولیت‌پذیر بودن، ارائه انواع مختلفی از محصولات و ارائه برندهای معروفی از تجهیزات پزشکی اشاره کرد.

قیمت تجهیزات تخصصی پزشکی

یکی از نکات بسیار مهم هنگام خریداری تجهیزات تخصصی پزشکی، قیمت آن‌هاست. با توجه به نوسانات قیمت ارز، توصیه می‌شود تجهیزات پزشکی از شرکت‌هایی خریداری شوند که تجهیزات را با قیمتی مناسب در اختیار خریداران محترم قرار می‌دهند. شرکت “بنیان تجارت تجر” یکی از شرکت‌های شناخته شده و فعال در زمینه تأمین تجیهزات تخصصی پزشکی با برندهایی معروف و عرضه آن‌ها با قیمت مناسب به خریداران محترم می‌باشد.معرفی محصولات تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر

خرید و فروش تجهیزات پزشکی

امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه تأمین و عرضه تجهیزات پزشکی فعالیت دارند. تجهیزات پزشکی به دلیل این‌که با درمان و سلامتی انسان‌ها سروکار دارند می‌بایست از شرکت‌هایی خریداری شوند که معتبر می‌باشند. شرکت “بنیان تجارت تجر” با سابقه طولانی در زمینه واردات و عرضه تجهیزات پزشکی توانسته است طیف گسترده‌ای از تجهیزات را با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت در اختیار خریداران محترم قرار دهد. این عزیزان می‌توانند پیش از خرید علاوه بر مشاوره رایگان به صورت تلفنی و واتساپ، از یک نمونه اولیه رایگان جهت تست نیز بهره‌مند شوند و پس از بررسی، خرید خود را انجام دهند.

معرفی و بررسی انواع تجهیزات تخصصی و لوازم مصرفی

تجهیزات پزشکی تخصصی و لوازم مصرفی دارای انواع خاصی هستند که در ادامه به شرح برخی از این موارد می پردازیم.

محصولات مصرفی بیمارستانی و عمومی

محصولات مصرفی بیمارستانی و عمومی دسته‌ای از تجهیزات پزشکی هستند که به طور معمول در مراکز درمانی نظیر بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها جهت درمان بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین محصولات این دسته می‌توان به ست سرم، میکروست، دستکش معاینه، دستکش‌های جراحی، اسکالپ وین، آنژیوکت و سه راهی تزریقی، سند فولی یا گستر فولی دوراه و چسب‌ها اشاره کرد.

محصولات مصرفی تنفسی و بیهوشی

محصولات مصرفی تنفسی و بیهوشی بیشتر در اتاق عمل کاربرد دارند، که از مهم‌ترین این محصولات می‌توان ماسک بیهوشی، لارنژیال ماسک، سوزن اسپاینال و لوله تراشه نام برد.

محصولات مصرفی بیمارستانی و تخصصی

محصولات مصرفی تخصصی برخلاف محصولات عمومی که با اهداف عمومی استفاده می‌شوند، بیشتر جنبه خصوصی دارند. از مهم‌ترین محصولات مصرفی بیمارستانی و تخصصی می‌توان کالاهای مصرفی قلبی و عروقی (شامل سوزن آنژیوگرافی رابط فشار و گاید وایر قلبی)، لوازم مصرفی جراحی عمومی و لاپاراسکوپی، لوازم مصرفی جراحی عمومی و لاپاراسکوپی (نظیر تروکار و استپلر) نام برد.

محصولات مصرفی بیمارستانی تخصصی و کلینیک زخم

دسته‌ای از تجهیزات پزشکی با هدف بهبود زخم استفاده می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها پانسمان‌های پیشرفته و کیسه استومی هستند.

محصولات مراقبت‌های خانگی

محصولات مراقبت‌های خانگی دسته‌ای دیگر از تجهیزات پزشکی هستند که برخلاف بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، در خانه استفاده می‌شوند. فشار سنج و پالس اکسی متر انگشتی از مهم‌ترین محصولات مراقبت‌های خانگی هستند.

محصولات آزمایشگاهی مصرفی

محصولات آزمایشگاهی به طور معمول در آزمایشگاه‌های تشخیصی کاربرد دارند، که لوله خون‌گیری خلأ یکی از این محصولات می‌باشند.

سوالات متداول

بسته به نوع محصول، قیمت تجهیزات پزشکی از هزار تومان تا بیش از یک میلیون تومان قابل تغییر است.

خریداران محترم می‌توانند پیش از خرید، علاوه بر مشاوره رایگان، از یک نمونه اولیه رایگان جهت تست نیز بهره‌مند شوند. این عزیزان می‌توانند پس از بررسی، درخواست خرید خود را ثبت کنند. پس از صدور فاکتور توسط شرکت و پرداخت هزینه توسط خریداران، کالا ارسال می‌گردد.

شرکت‌های مجاز تأمین کننده تجهیزات پزشکی در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو ثبت شده اند برای اطلاع از این نوع شرکت ها می توانید به سایت آن مراجعه نمایید.

کلیه تجهیزات پزشکی نیازمند دریافت مجوز (کد IRC) هستند.