معرفی اجمالی کیسه استومی

کیسه استومی

نقش برجسته کیسه استومی در جمع‌آوری مواد دفعی از افرادی که اختیاری در دفع ادرار و مدفوع خود ندارند باعث شده است تا این تجهیز به یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین تجهیزات پزشکی تبدیل شود. مجموعه "بنیان تجارت تجر" به عنوان یکی از وارد‌کنندگان اصلی کیسه استومی همواره کوشیده است تا با تأمین این تجهیز پزشکی با قیمتی مقرون به صرفه و کیفیتی منحصر به فرد قدمی بزرگی در جهت کاهش مشکلات افراد مبتلا به استومی برداشته باشد.

1. انواع کیسه های استومی

کیسه یک تکه ، کیسه دو تکه، کیسه ته بسته و ته باز (قابل تخلیه)، کیسه‌های استومی پیش برش خورده و برش خورده 

2. محل قرارگیری کیسه استومی

بین عضلاتی که به سمت چپ یا راست خط وسط شکم بالا و پایین قرار دارد

3. قیمت کیسه استومی

قیمت هر عدد کیسه استومی بسته به جنس، مدل و ارز متفاوت است. اما به صورت تقریبی 17000 هزار تومان می باشد

4. فعالیت بدنی

انجام فعالیت بدنی بلامانع است

کیسه استومی و استوما چیست ؟
آیا می دانید ...

سالانه تقریباً 100,000 جراحی استومی در ایالات متحده آمریکا انجام می‌شود

کیسه‌های استومی مدرن فاقد بو هستند، به همین خاطر افراد عادی متوجه کیسه استومی در این بیماران نمی‌شوند.

استومیت‌ها می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود شامل شنا کردن، کار کردن، ورزش کردن و روابط اجتماعی با خانواده و دوستان خود را داشته باشند.

یکی از جراحی‌هایی که امروزه با هدف نجات انسان استفاده می‌شود، استومی (Ostomy) است. طی این نوع جراحی، شکافی بر روی پوست ایجاد می‌شود، و طی آن ادرار یا مدفوع از انسان خارج می‌شود. استوما (Stoma) به شکاف ایجاد شده گفته می‌شود، که در واقع مسیری از یک اندام (نظیر روده بزرگ، روده کوچک و مثانه) به خارج از شکم می‌باشد.

مراقبت از زخم استومای

انواع جراحی های استومی

جراحی استومی به سه روش متفاوت انجام می‌شود.

استومی ممکن است به دلیل نقص مادرزادی، سرطان، بیماری التهابی روده، دیورتیکولیت (Diverticulitis)، بی اختیاری و بسیاری از شرایط پزشکی دیگر ضروری باشد. هم‌چنین، درموارد ترومای شدید شکمی یا لگنی ناشی از تصادفات یا جراحات وارده در طول خدمت سربازی جراحی استومی نیاز است. یکی از تجهیزات پزشکی که در جراحی استومی مورد استفاده قرا می‌گیرد، کیسه استومی (Ostomy Bag) یا (Pouch) است. این کیسه در خارج از بدن و بر روی شکم قرار داده می‌شود، تا مواد زائد نظیر ادرار و مدفوع درون آن جمع آوری شوند.

انواع کیسه استومی

انواع مختلفی از کیسه استومی موجود می‌باشد، که در ادامه به توضیح آن‌ها پرداخته می‌شود:

1

One-Piece Ostomy Bags

کیسه یک تکه ‌ One-Piece Ostomy Bags

همان‌طور که از نام آن پیداست، کیسه‌های استومی یک تکه،‌ یک واحد منفرد هستند، که از یک کیسه استومی چسبیده به مانع پوستی (Skin Barrier) یا ویفر (Wafer) تشکیل شده‌اند. به همین دلیل، هر زمان که نیاز است کیسه عوض شود کل سیستم باید تعویض گردد. استفاده از لوازم جانبی استومی نظیر خمیرهای مانع پوست و پاک‌کننده های چسب برای کاهش تحریک و ناراحتی پوست در حین تعویض کیسه توصیه می‌شود. کیسه‌های استومی یک تکه مشخصات محتاطانه‌تری در مقایسه با مدل دو تکه برای افراد فراهم می‌کنند، از این رو این مدل برای افرادی که سبک زندگی فعال دارند (نظیر افرادی که ورزش می‌کنند) مناسب است.

کیسه استومی یک تکه چیست؟
2

Two-Piece Ostomy Bags

کیسه دو تکه Two-Piece Ostomy Bags

کیسه های استومی دو تکه از دو جزء مجزا شامل مانع پوستی و کیسه استومی تشکیل شده‌اند. کیسه را می‌توان بدون نیاز به برداشتن ویفر تعویض کرد. مانع پوستی می‌تواند 3 تا 5 روز در محل باقی بماند. این نوع کیسه مناسب برای افرادی که به دنبال توانایی جابجایی آسان آن متناسب با فعالیت یا زمان روز هستند، نظیر هنگام خواب یا فعالیت جنسی، می‌باشد.

کیسه استومی دو تکه چیست؟
3

Drainable and Closed-End Pouches

کیسه ته بسته و ته باز (قابل تخلیه) Drainable and Closed-End Pouches

هر دو نوع کیسه در قالب‌های یک تکه و دو تکه موجود هستند. کیسه‌های استومی قابل تخلیه به کاربران این امکان را می‌دهد که محتویات کیسه خود را خالی کرده و دوباره از آن استفاده کنند. کیسه‌های ته باز برای افرادی که تحت جراحی ایلئوستومی قرار گرفته‌اند مناسب هستند. ضایعات آن‌ها به طور معمول به صورت مایع یا نیمه جامد بوده که تخلیه آن‌ها را بسیار آسان می‌کند.

کیسه‌های ته بسته قابل استفاده مجدد نبوده و برای نگهداری ضایعات جامد ایده‌آل هستند. از آن‌جایی که نمی‌توان این نوع کیسه را شستشو داده و یا تمیز کرد، به هنگام پر شدن باید آن را دور انداخت و جایگزین کرد. نوع خاصی از کیسه‌های ته بسته وجود دارند که حاوی آستر بوده و آن را برای دفع سریع و آسان مناسب می‌سازد. این نوع کیسه‌ قابل استفاده برای افرادی که دارای سبک زندگی فعال هستند و یا کسانی که زمان زیادی را در مکان‌های عمومی می‌گذرانند، می‌باشند.

کیسه استومی یک تکه ته باز با چسب چیست؟
4

Pre-Cut and Cut-to-Fit Ostomy Bags

کیسه‌های استومی پیش برش خورده و برش خوردهPre-Cut and Cut-to-Fit Ostomy Bags

استوما در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد و استوما تنها معیار انتخاب کیسه‌های استومی است. برخی از افراد ممکن است استومایی با شکل یکنواخت گرد داشته باشند، که کیسه‌های استومی از قبل برش خورده انتخابی ایده‌آل برای آن‌ها هستند.

کیسه‌های استومی برش خورده با توجه به نیازهای افراد طراحی می‌شوند. در برخی موارد، ممکن است استوما هم‌چنان در حال تغییر اندازه یا شکل پس از استومی باشد، یا دارای شکل یکنواخت گردی نباشد. در این حالات، کیسه‌های استومی برش خورده به گزینه‌ای مناسب تبدیل می‌شوند. این نوع کیسه‌ها به طور معمول دارای یک سوراخ استارتر کوچک در مرکز هستند، که از آن می‌توان برای برش شکل مناسب با قیچی استفاده کرد.

کیسه استومی دو تکه ته بسته چیست
کیسه استومی با برند پورتا ویتال

شرکت ترانوا Theranova واقع در کشور رومانی یکی از شرکت های شناخته شده در زمینه تولید کیسه های استومی می باشد که محصولات خود را با برند پورتا ویتال عرضه می کند. محصولات این شرکت با دقت و کیفیت بالا تولید می شوند به گونه ای که حائز به دریافت نشان CE شده است. کیسه های استومی پورتا ویتال این امکان را برای بیماران کولوستومی فراهم می کند که یک زندگی عادی داشته و سبک زندگی آن ها مشابه قبل از عمل جراحی باشد. همچنین، باعث افزایش حریم خصوصی آن ها می گردد. این کیسه ها متنوع بوده و شامل یک تکه و دو تکه می شوند.

تنوع گسترده ای از آنها وجود دارد
لوازم استومی موجود است

آنچه را که برای استوما، پوست و تیپ بدنی منحصر به فرد شما بهترین است را پیدا کنید.

استوما و استومی چیست ؟

طول عمر بیماران استومی

طول عمر بیماران استومی همانند دیگر افراد جامعه بوده و زندگی استومیت‌ها بعد از عمل جراحی فقط دستخوش تغییراتی می‌شود. این افراد بعد از گذراندن دوره بهبودی می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند. پیشرفت علم پزشکی در سال‌های اخیر باعث شده است مشکلات ناشی از استومی بسیار کمتر شده و استومیت ها به ندرت دچار مشکل می‌شوند. 

مشکلات بیماران استومی

از مهم‌ترین عوارض استومی پس از عمل جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

چه موضوعاتی برای بیماران استومی اهمیت دارد و بایستی از آن مطلع باشند!!!

برخی موضوعات است که بیماران استومی بایستی از آن آگاهی کامل داشته باشند. بدین خاطر که این نوع موضوعات در طول مسیر به آنها کمک خواهد نمود تا با آرامش خاطر بیشتر و به آسانی بتوانند تمامی اقدامات لازم را انجام دهند. اما این موارد حائز اهمیت که بیماران استومی بایستی بدانند چیست چند بخش زیر می تواند به شما در این مسیر کمک بسزایی نماید. 

علاوه بر این در قسمت سوالات متداول کیسه استومی می توانید پاسخ سوالات عموم افراد را مطالعه نمایید .

نکات مهم هنگام تعویض استومی

هنگام تعویض استومی نیاز است به نکاتی توجه شود، که مهم‌ترین آن‌ها در زیر اشاره شده است:

چگونه کیسه استومی را عوض کنیم؟

تعویض کیسه استومی شامل حذف کیسه قدیمی، وارسی پوست، اندازه‌گیری استوما و وصل کردن کیسه جدید است، که مراحل هر یک از آن‌ها در ادامه آورده شده است:

ضرورت رعایت بهداشت

از ابتدایی ترین مراحل تعویض کیسه استومی رعایت بهداشت است که این امر به پیشگیری از بروز عفونت کمک خواهد نمود.

 • دستان خود را با آب و صابون شستشو داده، به گونه‌ای که بین انگشتان و زیر ناخن‌ها به طور کامل تمیز گردند. با یک حوله تمیز یا حوله کاغذی دستان خود را خشک کنید.
 • اگر کیسه استومی از نوع دو تکه است، با یک دست پوست اطراف استومای خود را به آرامی فشار دهید و با دست دیگر مهروموم را بردارید. (اگر برداشتن مهروموم سخت است، می‌توانید از پدهای مخصوص استفاده کنید.) این عمل از تماس سر کیسه با پوست و احتمال بروز عفونت پیشگیری می نماید.

حذف کیسه قدیمی

گیره‌ای را که همراه کیسه است نگه دارید. کیسه استومی قدیمی را در یک کیسه قرار داده و سپس کیسه را در سطل زباله بیندازید. سپس پوست اطراف استومای خود را با آب گرم و صابون شستشو داده و با یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی تمیز کنید. پس از آن، با استفاده از یک حوله تمیز پوست را خشک کنید.

وارسی پوست

 • پوست خود را بررسی کنید. خون‌ریزی کم، طبیعی است. پوست باید صورتی یا قرمز باشد. اگر بنفش، مشکی یا آبی است با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اطراف استوما را با دستمال مخصوص پوست پاک کنید. اگر پوست شما کمی مرطوب است، مقداری از پودر استوما را فقط روی قسمت مرطوب یا باز آن بپاشید.
 • دستمال مرطوب مخصوص را به آرامی روی پودر و دوباره پوست خود بمالید.
 • اجازه دهید این ناحیه به مدت 1 تا 2 دقیقه در هوا خشک شود.

اندازه‌گیری استوما

 • از کارت اندازه‌گیری خود برای یافتن اندازه دایره متناسب با اندازه استومای خود استفاده کنید. کارت را به پوست خود لمس نکنید.
 • اگر کیسه استومی از نوع دو تکه است، اندازه دایره را در پشت مهروموم حلقه ترسیم کنید و این اندازه را برش دهید. اطمینان حاصل کنید که لبه‌های بریده شده صاف هستند.

وصل کیسه جدید

 • اگر کیسه استومی از نوع دو تکه است، کیسه را به مهروموم حلقه بچسبانید.
 • کاغذ را از مهروموم حلقه جدا کنید.
 • خمیر استوما را در اطراف سوراخ درزگیر بپاشید یا حلقه مخصوص استوما را در اطراف دهانه قرار دهید.
 • مهروموم را به طور مساوی در اطراف استوما قرار دهید. آن را برای چند دقیقه در جای خود نگه دارید. سعی کنید یک دستمال گرم را روی مهروموم نگه دارید تا به چسبیدن آن به پوست شما کمک کند.
 • در صورت نیاز به آن‌ها، توپ‌های پنبه‌ای یا بسته‌های ژل مخصوص را در کیسه خود قرار دهید تا نشت نکند.
 • گیره کیسه را وصل کنید یا از نوار چسب برای بستن کیسه استفاده کنید.
 • دوباره دست‌های خود را با آب و صابون گرم بشویید.

نحوه تخلیه کیسه استومی

جهت خالی کردن کیسه استومی، انجام مراحل زیر ضروری است:

نحوه تمیز کردن کیسه استومی

به منظور تمیز کردن کیسه می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در صورت مواجه با شرایط زیر توصیه می‌شود با پزشک متخصص تماس حاصل شود:

استومای شما متورم است و بیش از نیم اینچ (1 سانتی‌متر) بزرگتر از حد طبیعی است.

استوما پایین‌تر از سطح پوست به داخل کشیده می‌شود.

خونریزی بیش از حد طبیعی در استوما مشاهده شود.

رنگ استوما غیرطبیعی و به رنگ بنفش، سیاه یا سفید باشد.

استوما اغلب دارای نشتی است.

به نظر می‌رسد اندازه استوما همانند قبل نیست.

بثورات یا راش (Rash) پوستی دارید یا پوست اطراف استوما خام است.

ترشحاتی از استوما دارید که بوی بدی می‌دهد.

شما هر نوع زخمی روی پوست اطراف استوما دارید.

علائمی از کم آبی در بدن نظیر خشکی دهان، دفع کمتر ادرار و احساس سبکی سر یا ضعف دارید.

اسهالی دارید که از بین نمی‌رود.

قیمت کیسه استومی

کیسه استومی به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی مهم با برندهای مختلفی در بازار قابل دسترس می‌باشد. نکته بسیار مهم پیش از خرید این محصول، کیفیت آن است. شرکت “بنیان تجارت تجر” یکی از تأمین کنندگان اصلی کیسه استومی می‌باشد، که محصولات خود را با کیفیتی منحصربه‌فرد در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد. محصولات این شرکت علاوه بر کیفیت فوق‌العاده، هزینه مقرون به صرفه‌ای دارند. خریداران محترم می‌توانند به منظور خرید کیسه استومی با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایند تا علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر، از قیمت آن نیز مطلع گردند. 

14 فکر در مورد “ کیسه استومی؛ انواع تا نکات ضروری در زمان تخلیه و تعویض آن

 1. زیبا گفت:

  سلام
  زندگی افراد استومی به چه صورت میشه یعنی انها می تونند ورزش کنند یا رابطه جنسی داشته باشند؟
  فکر میکنم انجام برخی کارها براشون سخت یا غیر ممکن بشه می تونید در رابطه با این مورد توضیح بدین ؟
  ممنون

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   سوال شما یکی از مواردی است که افراد استومی بسیار می پرسند و اطلاع از آن برایشان حائز اهمیت می باشد. بایستی بگوییم انجام فعالیت ورزشی و فعالیت جنسی بلامانع است و می توانید این نوع فعالیت ها را با رعایت یکسری نکات و مشورت با پزشک خود انجام دهید. ما پاسخ این سوال شما را به صورت کامل در قسمت سوالات رایج کیسه استومی پاسخ داده ایم برای دریافت پاسخ سوال خود و مطالعه سایر پرسش ها می توانید به صفحه سوالات رایج کیسه استومی مراجعه نمایید.

 2. بهنام گفت:

  سلام
  من چند جایی دیدم که قیمت کیسه استومی 17500 هست خواستم بدونم این قیمت واقعی و چطور میتونم از میزان قیمت آن مطلع بشم و خریداری رو انجام بدهم
  میشه لطف کنید راهنمایی کنید که به چه صورت هست ؟

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   با سلام و تشکر از سوال شما
   جهت اطلاع از قیمت و کاربری هر یک ار کیسه استومی ها با واحد فروش و علمی شرکت 02142279 داخلی 203 یا 206 تماس حاصل فرمایید.

 3. ali گفت:

  سلام لطف می کنید در مورد اینکه کیسه استومی شما چه برندی هست توضیح دهید
  برای نحوه خرید هم لطفا توضیح دهید که به چه صورت امکان پذیر هست ؟

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   سلام وقت بخیر
   کیسه کلوستومی برند پورتا ویتال تولید کشور رومانی دارای مجوز CE و FDA می باشد و هم اکنون به صورت یک تکه ته بسته و یک تکه ته بار شونده با چسب و یا گیره وجود دارد.
   برای نحوه خرید میتوانید در ابتدا با کارشناسان فروش در این خصوص صحبت کنید تا اطلاعات کاملی به شما ارائه شود و از استعلام قیمت مطلع شوید.
   شماره تماس: 02142279 داخلی 203 و 206

 4. احمد گفت:

  سلام میشه بگین شما کیسه استومی یک تکه مدل CF3L ته بسته هم باشه رو دارین ؟ اینکه برند آن هم میگین ؟

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله این مدل موجود هست . کیسه کلوستومی برند پورتا ویتال تولید کشور رومانی دارای مجوز CE و FDA می باشد .
   برای استعلام قیمت و اطلاع از موجودی بهتر است با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.
   شماره تماس: 02142279 داخلی 203 و 206

 5. محیا گفت:

  چطور باید تخلیه‌ش کنیم؟ می‌شه کامل جداش کرد؟

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان فراهم است. در صورت آنکه سوالی در خصوص کیسه های استومی دارین می توانید با کارشناسان ما مشورت نمایید.
   برای مشاوره در مورد کیسه های استومی و استعلام قیمت، همچنین اطلاع از موجودی بهتر است با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.
   شماره تماس: 02142279 داخلی 203 و 206

 6. امیرحسین گفت:

  سلام سوالی ازتون داشتم
  من پدرم این جراحی را انجام داده و بایستی از این کیسه ها استفاده کنه میخواستم مطمئن بشم که امکان نشت وجود نداشته باشه

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   سلام وقت بخیر
   کیسه از جنس بسیار مقاوم و نفوذ ناپذیری تشکیل یافته اند که هیچ گونه نشتی ار آنها انفاق نمی افتد. برای مشاوره در مورد کیسه های استومی و استعلام قیمت، همچنین اطلاع از موجودی بهتر است با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.
   شماره تماس: 02142279 داخلی 203 و 206

 7. امیر گفت:

  سلام، نحوه تعویض کیسه استومی به چه صورت هست؟
  آیا نیاز هست که حتما پرستار تعویض انجام بدن؟ هرچند روز یکبار نیاز به این کار هست؟

  1. تجهیزات پزشکی بنیان تجارت تجر گفت:

   سلام و درود بر شما
   تعویض کیسه بسته به پر شدن کیسه نوع کیسه اعم از یک تکه یا دو تکه بودن آن است و به نوع فیزیولوژی بیمار ارتباط دارد
   معمولا در ابتدا کیسه توسط پرستار تعویض می‌شود علی الخصوص زمانی که بیمار در مرکز درمانی بعد از اعمال جراحی بستری است
   ولی این امر چنانچه بلند مدت باشد توسط پرستار جهت تعویض و تخلیه آموزش داده می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
تماس با کارشناسان فروش