ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…

مجله پزشکی

Spinal Needle

سوزن اسپاینال چیست؟

با سوزن اسپاینال دیگر نیازی به بیهوشی نیست!

آیا می‌دانستید امروزه روش‌هایی از جراحی وجود دارند که در آن‌ها نیازی به بیهوشی عمومی فرد بیمار نیست! استفاده از سوزن اسپاینال یا نیدل اسپاینال یا سوزن نخاعی این گونه روش‌های جراحی را ممکن ساخته است. در این مقاله قصد داریم به این ابزار مهم و پرکاربرد پزشکی بپردازیم. در ابتدا می‌گوئیم که نیدل اسپاینال از چه قسمت‌هایی تشکیل می‌شود. در ادامه، موضوعاتی چون ویژگی‌های نیدل و چگونگی استفاده از آن توضیح می‌دهیم.

سوزن اسپاینال یا نیدل اسپاینال

سوزن اسپاینال و اجزای سازنده آن

ممکن است با شنیدن نام سوزن اسپانیال، تنها، تصویری از یک سوزن در ذهن‌تان تداعی شود. اما، قضیه کاملاً متفاوت است. این وسیله علاوه بر سوزن، شامل قسمت‌های دیگری نیز می‌شود که شامل:

  • غلاف Sheath: محفظه‌ای که سوزن در آن قرار دارد.
  • اینترودیوسرIntroducer: این قطعه به ثابت ماندن و عدم لرزش سوزن به‌هنگام ورود به پوست‌ کمک می‌کند. 
  • استایلت Stylet: مانع از مسدود شدن بافت به‌هنگام ورود نیدل می‌شود. استایلت درون نیدل اسپاینال قرار می‌گیرد.
  • هاب Hub: شفاف است و با بزرگنمایی که فراهم می‌کند می‌توان تخلیه مایع مغزی نخاعی و همچنین موقعیت دقیق نوک سوزن را مشاهده کرد.

سوزن اسپاینال یک بار مصرف

سوزن‌های نخاعی یکبار مصرف ابزاری پزشکی هستند که در بی‌حسی نخاعی برای تزریق بی‌حس کننده‌های موضعی یا تزریق سایر داروها در مایع مغزی نخاعی استفاده می‌شوند. این سوزن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط یک بار مورد استفاده قرار می‌گیرند و پس از استفاده و برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های عفونی باید دور انداخته شوند. نکته مهم هنگام استفاده از سوزن یکبار مصرف این است که محل موردنظر را باید با محلول ضد عفونی کننده استریل کرد تا باعث عفونت‌ نشود.

ویژگی‌های سوزن اسپاینال

نیدل اسپاینال که عموماً برای پانکچر کمری (سوراخ کردن کمر و تزریق ماده بیهوشی) استفاده می‌شود ویژگی‌هایی دارد، که شامل:

  • طراحی نوک سوزن به‌گونه‌ای است که منطقه مورد نظر را به‌راحتی سوراخ و از سردردهای ناشی از سوراخ شدن بافت به نام دورا (Dura) جلوگیری می‌کند.
  • از استحکام و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای برخوردار است. از بافت به‌راحتی عبور می‌کند و به آسانی نیز شکسته و یا خم نمی‌شود. ( البته بایستی خاطر نشان نمود که انعطاف پذیری و خم شوندگی نیدل به سایز ان نیز بستگی داشته و نمونه های با گیج بالا و نازک تر در مواضعی دچار خم شدگی می شوند)
  • هاب سوزن به طور معمول از پلی پروپیلن شفاف ساخته می‌شود که امکان مشاهده رفلاکس مایع نخاعی را برای کاربر فراهم می‌کند.
مشخصات سوزن اسپاینال

آیا سوزن اسپاینال می‌تواند با عوارضی همراه باشد؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که آیا استفاده از اسپاینال عوارضی دارد و آیا این وسیله می‌تواند باعث مشکلاتی برای فرد شود؟ پاسخ به این سؤال مثبت است. شایع‌ترین عارضه‌ استفاده از نیدل اسپاینال، سردردهای پس از پانکچر کمری است. علاوه بر آن، این وسیله می‌تواند باعث مشکلاتی مثل فتق مغزی، عفونت، خونریزی، کمردرد، هماتوم ساب دورال (خون‌مردگی زیر بافت دورا) برای بیمار شود.

راهنمای استفاده از سوزن اسپاینال و نکات مهم پیرامون آن

یکی از نکاتی که می‌بایست پیرامون استفاده از سوزن جراحی و چگونگی انجام بی‌حسی اسپاینال به آن توجه داشت، موقعیت قرارگیری بیمار است. جهت پونکسیون کمری، بیمار می‌تواند در دو حالت نشسته یا دراز کشیده قرار گیرد.

اگر در حالت دراز کشیده قرار است بی حسی اسپاینال را انجام دهید بهتر است به پهلو خوابیده و زانوهایتان را به سمت قفسه سینه بکشید. این حالت باعث می‌شود تا فضاهای بین استخوان‌های پایین ستون فقرات بازتر و سوزن راحت‌تر وارد شود. پس از قرارگیری در وضعیت موردنظر، سوزن را برای برداشتن مایع مغزی نخاعی‌ یا تزریق داروی بی‌بیهوشی وارد کانال نخاعی کنید.

سوزن اسپاینال: از اجزا تا مزایا و معایب آن

سوزن‌های جراحی، همانطور که بیان کردیم، از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شوند که نقش هر یک متفاوت از دیگری است. طراحی منحصربه‌فرد این تجهیز پزشکی باعث شده است تا سردردهای ناشی از پانکچر کمری که شایع‌ترین عارضه این تکنیک است کاهش یابد. در بخش دیگری از مقاله به نحوه استفاده از نیدل پرداختیم که اگر در این رابطه یا بخش‌های دیگر سؤالی داشتید می‌توانید با ما مطرح کنید تا در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی آن‌ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
تماس با کارشناسان فروش