مقالات

انواع آنژیوکت پلی مد

انواع آنژیوکت‌های پلی مد

آنژیوکت، وسیله‌ای پزشکی که آن را با نام‌های دیگری مثل آی وی  کانولا یا کانولای وریدی (intravenous cannula) می‌شناسیم. از این وسیله با هدف کاهش درد به هنگام تزریق وریدی سرم، خون، دارو و دیگر مایعات استفاده می‌شود. امروزه، مدل‌های مختلفی از این وسیله طراحی شده است که هریک کاربرد مخصوص به خود را دارد. ( از این وسیله برای انتقال موثر تر و با بازده مناسب سرم خون و یا داروها استفاده می شود)

از این رو، در این مقاله قصد داریم به انواع آنژیوکت ها بپردازیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که قصد خرید این تجهیز پزشکی را دارید این مقاله می‌تواند به عنوان مرجع مناسبی برای معرفی انواع آنژیوکت در اختیار شما قرار گیرد.

  • انواع آنژیوکت: این تجهیز در سایزها و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شود.
  • کاربرد آنژیوکت: انتقال مایعات مختلف نظیر خون، سرم و دارو از طریق ورید به بدن
  • قیمت آنژیوکت: هزینه این محصول براساس نوع آن، برند سازنده و قیمت و نرخ ارز می‌تواند تغییر کند.
  • قسمت‌های مختلف آنژیوکت: شامل سوزن، محافظ سوزن، غلاف سوزن، درپوش پورت تزریق، شیر، باله‌ها، اتصال دهنده لوئر، محفظه فلاش بک،قفل کننده کلاهک

آنژیوکت؛ وسیله‌ای برای گروه‌های سنی مختلف

یکی از ویژگی‌هایی که آنژیوکت را متمایز می‌کند، تولید آن در سایزهای مختلف است که هرکدام متناسب برای رده‌ سنی خاصی می‌باشد. سایزبندی این تجهیز پزشکی براساس قطر آن صورت می‌گیرد. همچنین، از کدگذاری رنگی برای کانولاهای وریدی استفاده می‌شود که تشخیص نوع مایع تزریقی به بدن را آسان می‌سازد.

مشخصات و کاربرد 8 نوع آنژیوکت

سایز
(Gauge)
رنگنرخ جریان
(mL/min)
طول کاتتر
(mm)
قطر خارجی (mm)کاربرد
14نارنجی240451/2تزریق خون به بزرگسالان، در موارد آسیب وجبران  از دست رفت حجم زیاد خون
16خاکستری180458/1انتقال مایعات ویسکوز نظیر ترکیبات کلوئیدی به بزرگسالان ( زمانی که نیاز به انتقال سریع مایعات و گرفتن نتیجه زود مورد نظر میباشد)
17سفید130455/1انتقال خون، تروما و جراحی‌ها
18سبز90323/1در اتاق عمل برای تزریق خون یا مایعات به بزرگسالان ، برای تغذیه تزریقی، حجم بالای مایعات در جراحی های وسیع، برداشت سلولهای بنیادی
20صورتی60321/1پر استفاده ترین در کاربردهای کلینیکی، تزریق وریدی خون، آب یا دارو به نوجوانان یا افرادی که رگ نازک و آسیب پذیرتر دارند در شرایطی که انتقال آرام و بلند مدت تری نسبت به موارد دیگر نیاز است
22آبی36259/0شیمی درمانی، تزریق وریدی به کودکان و نوجوانان و زمانی که ورید های فرد ظریف تر و کوچک تر هستند
24زرد20197/0تزریق به کودکان و سالمندان
26بنفش13196/0نوزادان تازه متولد شده و نوزادان و کودکان تا 4 سال

انواع آنژیوکت ها براساس رنگ

آنژیوکت براساس رنگ به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شود، لازم به ذکر است که بگوییم هر کدام از رنگ های آنژیوکت دارای سایز مشخصی هستند و استفاده از هر کدام از این آنژیوکت ها بسته به برخی عوامل متفاوت است.

آنژیوکت نارنجی

سایز یا شماره گیج آنژیوکت نارنجی 14 می باشد. براین اساس سرعت انتقال مایع آن در مقایسه با دیگر انواع آنژیوکت ها بیشتر بوده و میتواند تا سرعت 240 میلی لیتر در دقیقه محتوی مایع را عبور دهد. دارای طول متوسط 45 میلی متر می باشد.

یکی از مهمترین کاربرد آنژیوکت نارنجی برای استفاده در انتقال خون می باشد. (با توجه به سوسپانسیون بودن خون یا وجود ذرات و املاح در خون برای انتقال خون می بایست از آنژیوکت های با قطر بزرگ استفاده نمود.) همچنین در موارد آسیب های بزرگ و جراحی های بزرگ برای بیماران از این نوع اقلام مصرفی استفاده می گردد، به طور کلی کاربرد این آنژیوکت در شرایط اورژانس می باشد.

سایز 14G
رنگ نارنجی
طول 45mm
نرخ جریان 240ml
تعویض سریع مایعات
تزریق خون
تروما و جراحی بزرگ
سایز 16G
رنگ خاکستری
طول 45mm
نرخ جریان 180ml
تعویض سریع مایعات
تزریق خون
تروما و جراحی بزرگ

آنژیوکت خاکستری

همان طور که ذکر شد، هر کدام از آنژیوکت ها دارای سایز مشخصی می باشند. براین اساس سایز آنژیوکت خاکستری16 است. به طور متوسط دارای طول 45 میلی متر بوده و دارای سرعت انتقال مایعات 180 میلی لیتر در دقیقه می باشد. این نوع آنژیوکت نیز جهت انتقال سریع مایعات و انتقال خون و در آسیب ها جراحی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت سفید

آنژیوکت سفید دارای سایز 17 است و سرعت انتقال مایعات 130 میلی لیتر در دقیقه می باشد. کاربرد آنژیوکت سفید همانند موارد قبلی برای انتقال مایعات مناسب است و سرعت انتقال با استفاده از آن سریع است، همچنین برای انتقال خون و فرآورده های خونی، آسیب ها و جراحی های بزرگ گزینه مناسبی می باشد.

سایز 17G
رنگ سفید
طول 45mm
نرخ جریان 130ml
تعویض سریع مایعات
تزریق خون
تروما و جراحی بزرگ
سایز 17G
رنگ سفید
طول 45mm
نرخ جریان 130ml
تعویض سریع مایعات
تزریق خون
تروما و جراحی بزرگ

آنژیوکت سبز

سایز آنژیوکت سبز 18 است و نرخ انتقال مایعات در آن به میزان 90 میلی لیتر در دقیقه کاهش یافته و سرعت انتقال مایعات به نسبت سایر آنژیوکت هاآهسته تر است و در انتقال خون و جراحی ها کاربرد دارد. درعین حال زمانی که نیاز به تغذیه از طریق تزریق یا برای موارد برداشت از رده سلول های بنیادی این انژیوکت مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت صورتی

دارای گیج شماره 20 می باشد. انتقال مایعات با نرخ کند و کنترل شده تر 60 میلی لیتر در دقیقه انجام می گردد. دارای طول 32 میلی متر است و برای بسیاری از انتقال سرمی و دارویی درون وریدی مناسب می باشد. همچنین جهت تزریق بسیاری از داروهای بیحسی و بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد.

سایز 17G
رنگ سفید
طول 45mm
نرخ جریان 130ml
تعویض سریع مایعات
تزریق خون
تروما و جراحی بزرگ
سایز 22G
رنگ آبی
طول 25mm
نرخ جریان 36ml
انتقال مایعات و دارویی به سالمندان
انتقال دارویی به بیماران سرطانی

آنژیوکت آبی

این آنژیوکت دارای سایز 22 می باشد و طول آن 25 میلی متر است. آنچه بایستی از این نوع آنژیوکت بدانید این است که نرخ سرعت آن آهسته و 36 میلی لیتر در دقیقه می باشد. از کاربردهای مهم و اساسی این نوع آنژیوکت جهت انتقال دارویی و سرمی در کودکان مناسب است و در عین حال در افراد مسن و بیماران مبتلا به سرطان جهت انتقال های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت زرد

یکی دیگر از آنژیوکت ها به رنگ زرد است و طول آن 19 میلی متر می باشد. جالب است بدانید که نرخ سرعت این دارو و سرم برابر با 20 میلی لیتر در دقیقه است و یکی از کاربردهای مهم آن برای استفاده نوزادان و کودکان می باشد.

سایز 24G
رنگ زرد
طول 19mm
نرخ جریان 20ml
مناسب نوزادان و کودکان
سایز 26G
رنگ بنفش
طول 0.6 * 19 میلی متر
سرعت انتقال مایع در درقیقه 15ml
مناسب گروه سنی نوزادان تازه متولد شده و سایر نوزادان
و گروه سنی کودکان تا 4 سال

آنژیوکت بنفش

این آنژیوکت دارای سایز 26 می‌باشد و طول آن 0.6 * 19  میلی متر است. آنچه بایستی از این آنژیوکت بدانید این است که میزان انتقال مایع در دقیقه 15 میلی متر است. از کاربردهای مهم و اساسی این نوع آنژیوکت برای گروه های سنی نوزادان تازه متولد شده و سایر نوزادان و کودکان تا محدوده 4 سال استفاده می شود.

آنژیوکت و قسمت‌های سازنده آن

آنژیوکت درواقع یک مجرای باریک پلاستیکی توخالی است. این وسیله پزشکی پرکاربرد از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود که هریک نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. شکل زیر تصویری از اجزای تشکیل دهنده انواع آنژیوکت را به نمایش می‌گذارد.

اهمیت انتخاب صحیح آنژیوکت

همانطور که پیشتر بیان کردیم، آنژیوکت ها در سایزهای مختلفی عرضه می‌شوند که هرکدام مناسب برای گروه سنی خاص بوده و عملکرد مخصوص به خود را دارد. از این رو، در انتخاب این وسیله باید دقت کرد تا از هرگونه عوارض احتمالی استفاده از انواع آنژیوکت نظیر درد جلوگیری کرد.

انتخاب صحیح آنژیوکت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌شود:

ضخامت رگ

ضخامت رگ یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب آنژیوکت است. به طور کلی، اگر بیمار دارای رگ‌های نازک و شکننده ظریف است باید از آنژیوکت صورتی استفاده کرد. از طرفی دیگر، برای بسیاری از بزرگسالان که رگ‌های آن‌ها ضخیم‌تر از رگ‌های نوجوانان و کودکان است آنژیوکت‌های سایز 14 و 22 توصیه می‌شود.

اهمیت ضخامت رگ در انتخاب آنژیوکت
اهمیت سن بیمار در انتخاب آنژیوکت

سن بیمار

به سن بیمار توجه کنید.عدم انتخاب صحیح آنژیوکت می‌تواند فرد را با مشکل روبرو کند. برای مثال، اگر از آنژیوکت ضخیم نظیر مدل خاکستری یا نارنجی حتی صورتی و آبی برای کودکان و نوزادان استفاده شود ممکن است رگ آن‌ها را حین فرآیند تزریق پاره کند.

نوع ماده تزریقی

نوع ماده تزریقی یکی دیگر از عوامل مؤثر در انتخاب نوع آنژیوکت است. به طور معمول، برای انتقال مواد استروئیدی و کریستالوئیدی از آنژیوکت‌های ضخیم استفاده می‌شود تا با اعمال فشار متوسط باعث انتقال آن‌ها به بدن شوند.

آنژیوکت و راهنمای استفاده از آن

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای شما پیش آید، چگونگی استفاده از انواع آنژیوکت است. پاسخ به این سؤال راحت است! قسمت سوزنی آنژیوکت از طریق ایجاد برش مورب، از پوست عبور کرده و وارد رگ می‌شود و انتقال مایعات صورت می‌گیرد.

یکی از قابلیت‌هایی که آی وی کانولا برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند این است که آن‌ها می‌توانند خون موجود در رگ را مشاهده کنند. این کار به‌واسطه لغزش کاتتر روی سطح بالایی سوزن صورت می‌گیرد که این خود ایجاد یک علامت می‌کند و با کمک آن می‌توان خون را از بدن خارج یا مایعات را وارد رگ کرد.

نشانه وجود مشکل در آنژیوکت

گاهی اوقات ممکن است حین استفاده از آنژیوکت با علائمی نظیر قرمزی و متورم شدن، سوزش و تاول زدگی، خونریزی و تجمع خون در محل پوست یا اطراف آن مواجه شوید. این علائم نشان دهنده وجود مشکل در فرآیند استفاده از کانولای وریدی است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بایستی موضوع را با پزشک مطرح کرد.

سایز آنژیوکت چه نقشی در انتخاب و کاربرد آن دارد؟

سایز آنژیوکت به عنوان فاکتوری اساسی در انتخاب این وسیله شناخته می‌شود. اهمیت آن به اندازه‌ای است که اگر انتخاب سایز آن به طور صحیح صورت نگیرد می‌تواند عوارضی مثل پارگی رگ، درد، عفونت، متورم شدن پوست و اشکال در انتقال مایعات به رگ به همراه داشته باشد.

آنژیوکت کودکان و بزرگسالان چه تفاوت‌ های دارند؟

به طور معمول از آنژیوکت‌های برای کودکان استفاده می‌شود که در مقایسه با بزرگسالان از ضخامت کمتر (قطر کمتر یا عدد گیج بیشتر) برخوردار است. دلیل این امر این است که رگ کودکان نازک، ظریف و آسیب پذیر است و استفاده از آنژیوکت با قطر بیشتر احتمال پارگی رگ در کودکان را افزایش می‌دهد.

مارک‌ها و قیمت خرید و فروش انواع آنژیوکت

اکنون، با اطلاعاتی که با مطالعه این مطلب در اختیار دارید می‌توانید برای خرید آنژیوکت اقدام کنید. این تجهیز پزشکی توسط داروخانه‌ها و شرکت‌های مختلفی نظیر مجموعه “بنیان تجارت تجر” به فروش می‌رسد. شرکت ما محصولات خود را از برندهای معتبر نظیر پلی مد تأمین و عرضه می‌کند. از جمله تفاوت‌های آنژیوکت پلی مد با سایر آنژیوکت ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برخورداری از کاتتر مخروطی، مقاوم در برابر پیچ خوردگی و غیرشفاف در برابر انواع پرتوها
  • باله های انعطاف پذیر به منظور تثبیت آسان و ایمن آنژیوکت در محل
  • استفاده از مواد زیست سازگار در ساخت آن‌ها که زمان ماندگاری آنژیوکت را افزایش می‌دهد.
  • محفظه فلاش بک شفاف برای وارسی آسان و جلوگیری از بازگشت خون و مایعات
  • دستگیره گرد موجود روی توپی سوزن برای پشتیبانی بهتر در حین وارد کردن
  • پورت تزریق با شیر سیلیکونی مناسب برای درمان‌های دوره ای

با توجه به متنوع بودن مدل‌های آنژیوکت و همچنین نوسانات نرخ ارز توصیه می‌شود پیش از خرید این محصول با کارشناسان ما تماس حاصل کنید تا شما را از قیمت آنژیوکت مطلع سازند.

آنژیوکت و نقش مهم آن در تزریق وریدی

در این مقاله سعی شد تا تمامی آنچه که نیاز است درمورد آنژیوکت بدانید به طور کامل توضیح داده شود. همانطور که بیان کردیم، آنژیوکت در سایزهای مختلفی قابل دسترس می‌باشد که نمونه با قطر کمتر به طور معمول برای افراد با سن پایین و آنژیوکت با ضخامت بیشتر برای بزرگسالان استفاده می‌شود. علاوه بر آن، به این موضوع اشاره شد که خرید کانولای وریدی نیازمند توجه به فاکتورهایی نظیر سن بیمار، نوع مایع تزریقی و ضخامت رگ است.

 در انتها، چنانچه هنوز پیرامون انواع آنژیوکت‌ها یا موضوعاتی دیگر از این مقاله سؤالی دارید می‌توانید از طریق بخش بیان دیدگاه ها با ما ارتباط برقرار کنید.

منابع

https://www.ciamedical.com/angiocatheters

https://nurseslabs.com/how-to-start-an-iv-insertion-tips/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *