معرفی تجهیزات پزشکی, مقالات

استپلر خطی برشی و انواع آن

استپلر خطی برشی

استپلر یا منگنه یکی از ابزارهای پزشکی است که امروزه جهت جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دستگاه به جای بخیه برای بستن زخم‌های پوستی و یا اتصال یا برداشتن قسمت‌هایی از نواحی بدن نظیر روده استفاده می‌شوند.

یکی از انواع استپلرها، استپلر طولی یا خطی است که در جراحی‌های عمومی، درمان چاقی، قفسه سینه و آناستوموزهای جانبی جهت برش اندام‌ها و بافت‌ها کاربرد دارند. دو ردیف منگنه تیتانیومی در آن استفاده می‌شود که به صورت همزمان بافت‌ها را بین دو ردیف دوتایی بریده و تقسیم می‌کند. از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع استپلر می‌توان به اتصال خوب لبه‌های پوست، کاهش احتمال عفونت به دلیل استریل بودن، افزایش سرعت و توانایی جراح، تحریک بافتی کمتر، کاهش خون‌ریزی و زیبایی بیشتر اشاره کرد.

استپلر خطی برشی

انواع استپلر خطی برشی

استپلرها به طور معمول به دو دسته خطی و حلقوی تقسیم‌بندی می‌شوند. نوع خطی خود به دو نوع خطی معمولی و خطی برشی تقسیم‌بندی می‌شود. همان‌طور که از اسم آن پیداست، هدف استفاده از خطی برشی، ایجاد برش در نواحی موردنظر است. استپلری که فاقد عملکرد برش است معمولاً کاربردهای جراحی متفاوتی نسبت به آن‌هایی که دارای عملکرد برش بوده دارند.

استپلر خطی برشی لاپاراسکوپی

یکی از کاربردهای استپلر خطی برشی در جراحی لاپاراسکوپی است. از این وسیله پزشکی جهت بازسازی اعضای دستگاه گوارش بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. نقش اصلی آن درواقع ایجاد برش جهت برداشتن اندام و یا بستن استامپ است. یک هندل و یک کارتریج در ساختار آن استفاده می‌شود. دو ردیف منگنه که از دسته‌های تیتانیومی هستند خط برش را قرار می‌دهند، که این موضوع منجر به قطع همزمان بافت تحت برش بین دو ردیف دوتایی می‌شود. 

کارتریج استپلر خطی برشی

کارتریج استپلر خطی برشی دستگاهی است که در جراحی‌ها مورد استفاده قرار گرفته و هدف از استفاده آن، قرار دادن گیره‌های منگنه بر روی پوست و بافت است. نقش اصلی گیره‌ها، نزدیک کردن دو لبه بافت بدن به یکدیگر و قرار دادن منگنه بین آن دو می‌باشد. جنس گیره‌ها از آلیاژ تیتانیوم بوده که باعث کاهش اثرات مغناطیسی و تشعشعات فلزی در سی تی اسکن و MRI می‌شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع آلیاژ، کاهش حساسیت‌های بافتی برای فرد بیمار است. از مهم‌ترین مزایای این نوع کارتریج می‌توان به کاهش مدت زمان عمل جراحی و بیهوشی، کاهش خون‌ریزی، کاهش آسیب‌دیدگی به بافت، کاهش خطر آلودگی و عفونت اشاره کرد.

کارتریج استپلر خطی برشی

ویژگی‌های کارتریج استپلر خطی برشی

استپلرهای خطی برشی دارای دستگیره‌هایی می‌باشند که باز و بسته کردن گیره با استفاده از آن‌ها صورت می‌گیرد. هم‌چنین، یک دیسک چرخشی 360 درجه در آن‌ها استفاده شده است که برای رفع نیازهای جراحی زاویه از نظر نوترکیبی و هم‌چنین مداخله و ساخت در جراحی کاربرد دارند. شش تنظیم دنده برای اطمینان حاصل کردن از چرخش جزء برش و دست‌یابی به موقعیت کاری مورد نظر در آن‌ها به کار رفته است. سه نوع ستون استاندارد، کوتاه و بلند نیز در ساختن آن‌ها استفاده شده است. بدنه منگنه از دیگر اجزای کارتریج خطی برشی است که برای شفت‌های مختلف استفاده می‌شود.

خطرات استپلرهای خطی برشی

اگرچه استپلرهای جراحی نسبت به روش قدیمی بخیه زدن از مزایایی برخوردار هستند اما به نوبه خود خطراتی دارند. یکی از آن‌ها زمانی است که دستگاه به طور کامل شلیک (fire) نکند که این موضوع باعث می‌شود که زخم به طور کامل بسته نشود یا باعث آسیب‌رسانی به بافت گردد که به نوبه خود باعث آسیب‌رسانی به فرد یا حتی مرگ او شود. در برخی مواقع، برخلاف حالت قبل که پزشک مقصر نیست، حالاتی نیز وجود دارد که پزشک در درست نبستن زخم مقصر است با وجود اینکه استپلر به درستی کار کند یا خیر.

شرایط نگهداری و حمل و نقل استپلر خطی برشی

بهتر است محصول را در مکانی قرار دهید که شرایط زیر را داشته باشد:

  • محیط خشک باشد.
  • در معرض نور خورشید نباشد.
  • در دمای اتاق نگهداری شود و در معرض دماهای بالا قرار نگیرد.

هم‌چنین، هنگام جابجایی محصول بهتر است اقدامات زیر صورت گیرد:

  • دما بالا نباشد و محیط عاری از هرگونه رطوبت باشد.
  • جهت جلوگیری از شکستن کالا بهتر است بسته با احتیاط کامل حمل شود.

قیمت استپلر خطی برشی

همان‌طور که بیان شد، استپلرهای خطی برشی جهت برش و دوخت بافت‌ها در عمل جراحی کاربرد زیادی دارند. شرکت بنیان تجارت تجر یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه تأمین و فروش تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی آماده ارائه خدمات به خریداران گرامی است. با توجه به نوسانات قیمت ارز و استعلام قیمت‌های به روز استپلرهای خطی برشی از هموطنان گرامی خواهشمند است تا با شماره تماس 02142279 تماس حاصل فرمائید.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Surgical_staple

https://www.legalexaminer.com/health/medical-devices/surgical-staplers/surgical-staplers-staples-what-you-need-to-know/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *