وبلاگ

دستگاه فشارسنج یا فشارخون

یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان‌گیر بسیاری از افراد جامعه شده است، فشار خون یا هایپرتنشن می‌باشد. این بیماری مزمن باعث بروز عوارض مختلفی در بیماران می‌گردد و حتی در مواردی باعث مرگ فرد می‌شود. یکی از راه‌هایی که برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری توصیه می‌شود، اندازه‌گیری مداوم فشار خون است، که توسط دستگاه فشارسنج صورت می‌گیرد. از این طریق می‌توان به این بیماری پی برد و اقدامات لازم برای رفع این مشکل انجام داد. در مقاله پیشرو، ابتدا به تعریفی از دستگاه فشار خون پرداخته می‌شود. پس از آن، موضوعاتی مختلفی پیرامون این وسیله پزشکی به تفصیل بیان می‌شوند.

دستگاه فشارسنج خانگی چیست؟

دستگاه فشارسنج  (Blood-pressure Monitor یا Sphygmomanometer) یکی از انواع تجهیزات پزشکی است، که برای سنجش میزان فشار خون افراد استفاده می‌شود. این دستگاه تشکیل شده از کاف و یک واحد اندازه‌گیری (مانومتر جیوه‌ای یا گیج آنروئید) می‌باشد. کاف قابل بادکردن بوده، که این عمل از دو طریق صورت می‌گیرد. حالت اول به صورتی دستی و با کمک یک لامپ فشاری انجام می‌شود. در حالت دوم، از یک شیر یا یک پمپ برای باد کردن کاف استفاده می‌شود، که این حالت به صورت الکترونیکی می‌باشد.

تفاوت دستگاه فشارسنج عقربه‌ای و دیجیتالی

دستگاه‌هایی که امروزه در بازار یافت می‌شوند، به دو دسته دستی (شامل جیوه‌ای و عقربه‌ای) و دیجیتالی طبقه‌بندی می‌شوند، که در ادامه به ویژگی‌های هریک از آن‌ها پرداخته می‌شود:

Mercury Sphygmomanometers

فشارسنج‌های جیوه‌ای

این دستگاه یکی از انواع فشارسنج‌های دستی بوده، که فشار توسط ستونی از جیوه نشان داده می‌شود. یکی از ویژگی‌های این دستگاه این است که به کالیبراسیون نیازی ندارد. هم‌چنین، از دقت بالایی برخوردار بوده، که این موضوع باعث شده است از این وسیله پزشکی در آزمایش‌های دارویی و نیز ارزیابی بالینی بیمارانی که در معرض خطر قرار دارند، نظیر زنان باردار، استفاده شود. یکی از انواع پرکاربرد آن، دستگاه فشار خون جیوه‌ای دیواری می‌باشد.

Digital Sphygmomanometers

فشارسنج‌های دیجیتالی

اساس اندازه‌گیری فشار در این نوع دستگاه‌ها، نوسان‌سنجی و محاسبات الکترونیکی می‌باشد. باد کردن کاف به دو صورت دستی و یا اتوماتیک صورت می‌گیرد. با این وجود، هر دو مدل دستی و اتوماتیک به صورت الکترونیکی می‌باشند.

اندازه‌گیری فشار توسط دستگاه دیجیتالی به دو حالت انجام می‌گیرد. حالت اول که از غشاهای تغییرشکل‌پذیر استفاده می‌شود، فشار خون معادل ظرفیت تفاضلی اندازه‌گیری شده می‌باشد. در حالت دوم یک ریزپردازنده نقش اصلی را ایفا می‌کند و پیزومقاومت تفاضلی (Differential Piezoresistance) اندازه‌گیری شده برابر با فشارخون در نظر گرفته می‌شود.

یکی از مزایای استفاده از فشارسنج‌های دیجیتالی این است که کار با آن‌ها راحت بوده و افراد بدون داشتن دانش و مهارت خاصی می‌توانند از آن استفاده کنند. هم‌چنین، این دستگاه‌ها قابل استفاده در محیط‌های پر سروصدا هستند.

با وجود فواید بی‌شمار، از معایبی نیز رنج می‌برند. یکی از مشکلات آن‌ها این است که از دقت کمتری نسبت به نمونه دستی خود برخوردار هستند. هم‌چنین، نیاز به کالیبراسیون دارند. استفاده از فشارسنج‌های دیجیتال برای برخی از بیماران مانند بیماران مبتلا به تصلب شرایین، آریتمی، پره اکلامپسی، نبض آلترنانس (Pulsus Alternans) و نبض پارادوکس توصیه نمی‌شود، زیرا محاسبات این دستگاه‌ها در این حالات صحیح نمی‌باشد و از فشارسنج‌های آنالوگ استفاده می‌شود.

Aneroid Sphygmomanometers

فشارسنج‌های عقربه‌ای

به عنوان معمول‌ترین فشارسنج دستی شناخته می‌شود. برخلاف نوع جیوه‌ای، این مدل نیاز به کالیبراسیون دارد. یکی از دلائل این امر، لرزش مکانیکی دستگاه است. آنروئیدهایی که روی دیوار نصب می‌شوند یا به صورت پایه‌ای قرار می‌گیرند دستخوش این مشکل نمی‌شوند. یکی دیگر از دیگر تفاوت‌های بین این دو نوع فشارسنج می‌توان به ایمنی بیشتر دستگاه فشار خون عقربه‌ای اشاره کرد.

Types of sphygmomanometers

انواع دستگاه فشارسنج

نحوه کار با دستگاه فشارسنج دیجیتالی

کار با دستگاه فشارسنج بسیار راحت بوده و شامل مراحل زیر می‌باشد:

  1. ابتدا بدن خود را در حالت آرام و بدون اضطراب قرار دهید.
  2. سپس کاف را باز کرده و آن را در حدفاصل شانه و آرنج در میانه بازوی دست چپ ببندید. کاف نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. هم‌چنین، لوله کاف باید روی رگ دست قرار گیرد.
  3. دستگاه را روشن کرده تا کاف پر از هوا گردد. در این حالت به بازو فشار وارد می‌شود. پس از چند ثانیه، کاف خالی از هوا می‌گردد و سه عدد روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود.
  4. عدد اول، فشار خون بالا (سیستولیک)، عدد دوم فشار خون پایین (دیاستولیک) و عدد سوم ضربان قلب می‌باشند. جهت ارزیابی دقت سنجش بهتر است اندازه‌گیری چند بار صورت گیرد.

اهمیت خرید بهترین فشارسنج

انتخاب بهترین فشارسنج از آن جهت حائز اهمیت است، که رابطه تنگانگی با سلامتی انسان دارد. در صورتی که دستگاه عملکرد درستی نداشته باشد منجر به بی‌اطلاعی فرد از فشار خون دقیق و صحیح خود می‌گردد. این موضوع به نوبه خود می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برای فرد به دنبال داشته باشد و حتی درمواردی باعث مرگ وی شود.

یکی از بهترین نمونه‌های دستگاه تست فشارخون، مدل بلوئر می‌باشد. این شرکت تولیدکننده فشارسنج‌های دیجیتالی بازویی و مچی با کیفیت فوق‌العاده و هزینه مقرون‌به‌صرفه است. انواع مختلفی از دستگاه وجود دارند، که برخی از مهم‌ترین آن‌ها در جدول زیر بیان شده است:

ویژگی‌های مهم‌ترین مدل‌های دستگاه فشارسنج دیجیتال بازویی برند Bluer

فشارسنج دیجیتال بازویی مدل U80E

سنجش فشارخون توسط این مدل دستگاه به صورت اتوماتیک بوده و برای انجام این کار نیاز است دستگاه در بالای بازو بسته شود. جنس آن از پلاستیک می‌باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن این است که افراد به تنهایی می‌توانند با کمک دستگاه، فشارخون خود را اندازه‌گیری کنند.

فشارسنج دیجیتال بازویی مدل U80IH

این نمونه دستگاه از رزین ساخته می‌شود. از باتری برای تأمین توان فشارسنج استفاده می‌شود و آن‌ها را می‌توان به راحتی تعویض کرد. این مدل در خانه به طور گسترده کاربرد دارد. 

فشارسنج دیجیتال بازویی مدل U80K

این مدل به صورت کاملاً اتوماتیک بوده و از دقت بسیار بالایی برخوردار است. کاف فشارسنج سایزهای مختلفی دارد، که آن را برای افراد با سنین مختلف مناسب می‌سازد. سبک وزن بوده و قابل حمل به نقاط مختلف است.

خرید و قیمت دستگاه فشارسنج دیجیتالی​

در حال حاضر فروش دستگاه فشارسنج دیجیتال تحت برندهای مختلفی صورت می‌گیرد، که کیفیت و قیمت متفاوتی دارند. دستگاه‌های تست فشارخون بلوئر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. با توجه به نوسانات موجود در نرخ ارز، قیمت این محصول به طور پیوسته در حال تغییر است. پیش از خرید دستگاه توصیه می‌شود با کارشناسان مجموعه تماس حاصل شود، تا شما رو از آخرین قیمت دستگاه فشارسنج دیجیتالی مطلع سازند.

به طور میانگین قیمت تقریبی دستگاه های فشارخون بازویی بلوئر حداقل 770000 تومان می باشد.

سوالات متداول

به دلیل گسترش ابتلا به هایپرتنشن وجود دستگاه فشارسنج در منزل ضروری است، تا به کمک آن بتوان فشارخون را به طور پیوسته کنترل کرد. انتخاب دستگاه متأثر از انتظارات کاربر و هم‌چنین نیاز آن‌ها بوده و عوامل مختلفی در این امر دخیل هستند، که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

دقت

فشارسنج‌های جیوه‌ای بیشترین دقت را در میان انواع دستگاه‌ها دارند. نمونه عقربه‌ای نیز از دقت بالایی برخوردار می‌باشد.

قیمت

از نظر قیمت، مدل عقربه‌ای بسیار مقرون به صرفه بوده، اما استفاده از آن‌ها نیاز به دانش و مهارت خاصی می‌باشد.

راحتی و کاربرد آسان

نسبت به دستگاه‌های دیگر، کار با نمونه دیجیتالی بسیار راحت بوده و افراد فاقد مهارت به آسانی می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر آن، ایمنی بسیار بالایی دارند. امروزه، این مدل فشارسنج بیشترین مصارف خانگی را داراست.

یکی از روش‌هایی که افراد برای سنجش میزان فشار خون خود استفاده می‌کنند، اپلیکیشن‌های فشارسنج می‌باشد. سوالی که ممکن است برای کاربرها پیش آید این است که این نرم‌افزارهای کاربردی فشار خون رو به درستی اندازه‌گیری می‌کنند؟ طبق بررسی‌های صورت گرفته، این اپلیکیشن‌ها تنها در 24 درصد از موارد فشار خون را به درستی نشان می‌دهند. افرادی که از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنند در بیشتر مواقع به اشتباه فکر می‌کنند که فشار خون نرمالی دارند.

همان‌طور که بیان شد، انواع مختلفی از دستگاه‌های سنجش فشارخون موجود می‌باشند، که هریک از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند. توصیه‌هایی برای خرید دستگاه فشار خون خانگی وجود دارد که بهتر است پیش از خرید به آن‌ها توجه شود:

به ویژگی‌های بدن خود دقت کنید:

سایز کاف یکی از مهم‌ترین نکاتی هستند، که پیش از خرید دستگاه باید به آن توجه کرد. در صورتی که اندازه کاف بزرگتر یا کوچکتر از دور بازو یا مچ باشد، نتایج اندازه‌گیری شده را تحت تأثیر قرار داده و قابل اعتماد نیستند.  

توجه به قیمت فشارسنج ضروری است:

قیمت فشارسنج بسته به نوع آن متفاوت است. امروزه، دستگاه‌هایی وجود دارند که بسیار پیشرفته بوده و گران قیمت هستند. به این معنا نیست که آن‌ها نسبت به دیگر انواع وسایل سنجش فشار خون از کیفیت و کارایی بهتری برخوردار هستند. مدل‌هایی از این دستگاه وجود دارند، که مقرون‌به‌صرفه بوده و کیفیت و عملکرد مشابهی با نمونه گران‌قیمت دارند. جهت اطلاع از لیست قیمت فشارسنج‌های پزشکی و خانگی می‌توان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمود.

فشارسنجی انتخاب شود که کار با آن راحت است:

استفاده از برخی مدل‌های این دستگاه بسیار راحت و آسان بوده، و کاربر نیازی به کسب مهارت و دانش خاصی جهت کار با آن‌ها ندارد. از جمله این فشارسنج‌ها می‌توان به نمونه دیجیتال بازویی و مچی اشاره کرد، که مصارف خانگی گسترده‌ای دارند.

ویژگی‌های دستگاه مهم است:

برخی از مدل‌های فشارسنج وجود دارند، که از قابلیت‌ها و امکانات منحصربه‌فردی برخوردار هستند و در نمونه‌های دیگر وجود ندارد. پیش از خرید دستگاه و برحسب نیاز خود بهتر است به این موضوع توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
تماس با کارشناسان فروش