مقالات

آنژیوکت؛ انواع و اجزای تشکیل دهنده آن

آنژیوکت

آنژیوکت ها از جمله پرکاربرد ترین اقلام مصرفی تجهیزات پزشکی می باشند که معمولا در ساده ترین تا پیچیده ترین اقدامات درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. هرگونه فرآیند تزریق دارو و محتوای دارو در سرم و… می تواند به توسط آنژیوکت ها در سایزهای مختلف انجام پذیرد.

آنژیوکت

آنژیوکت ها دارای قابلیت های مختلفی هستند که براساس بیمار و موضع به کارگیری مورد استفاده قرار می گیرند:

آنژیوکت ها دارای تیوب های انعطاف پذیری هستند که به جهت انتقال دارو از طریق سرم و یا تزریق خون و فرآورده های خونی به داخل ورید بیمار وارد می شوند.
بایستی بدانید که کانولای آنژیوکت دارای کد رنگ های مختلف که هر کدام از این اقلام مصرفی دارای اهداف مختلفی می باشند.
گستره ابعادی آنژیوکت ها از سایز 14 تا 26 می باشد. انتخاب هر کدام از این آنژیوکت ها بسته به شرایط بیمار( سن، نوع بیماری، جنسیت و…) و اورژانس بودن محتوای دارویی که بایستی انتقال پیدا کند سایز و رنگ آنژیوکت را تعیین می نماید.
هرچه شماره گیج آنژیوکت کوچکتر باشد، قطر آنژیوکت دارای ابعاد بزرگتری است و به دنبال آن سرعت انتقال مایعات در آن بیشتر خواهد بود.
ساختار آنژیوکت ها متشکل از یک کاتتر و یک سوزن (نیدل) که پس از ایجاد مسیر ورود به رگ، سوزن خارج می شود.

اجزای تشکیل دهنده آنژیوکت

بخش های مختلف یک آنژیوکت شامل موارد زیر می باشد:

 • بخش قفل کننده کلاهک
 • قسمت انتهایی یا بخش فلاش بک (کاربرد این بخش جهت جلوگیری از بازگشت جریان خون)
 • نگهدارنده سوزن (نیدل)
 • درب بخش (پورت) تزریق
 • دریچه
 • کاتتر انژیوکت
 • نیدل آنژیوکت
اجزای تشکیل دهنده آنژیوکت

نحوه استفاده از آنژیوکت

به کارگیری آنژیوکت ها به طور معمول با حفظ استراتژی های لازم انجام می پذیرد براین اساس که:

 1. تثبت کردن محل رگی که بایستی تزریق به داخل آن صورت پذیرد.
 2. آنژیوکت به صورت مورب در زاویه تقریبی 30 درجه بایستی وارد شود.
 3. احتمال بازگشت خون پس از آنکه ورید سوراخ می شود در بخش انتهایی آنژیوکت وجود دارد.
 4. کانولا را بایستی به میزان اندک چند میلی متری جلو برده و آن را ثبیت کرده، سپس کانولا را به آرامی اندکی تا پوست عقب بکشید
 5. نیدل آنژیوکت را خارج نموده و سپس اندک فشار بر تیپ کاتتر اعمال شود

انواع آنژیوکت ها براساس رنگ

آنژیوکت براساس رنگ به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شود، لازم به ذکر است که بگوییم هر کدام از رنگ های آنژیوکت دارای سایز مشخصی هستند و استفاده از هر کدام از این آنژیوکت ها بسته به برخی عوامل متفاوت است.

آنژیوکت نارنجی

سایز یا شماره گیج آنژیوکت نارنجی 14 می باشد. براین اساس سرعت انتقال مایع آن در مقایسه با دیگر انواع آنژیوکت ها بیشتر بوده و میتواند تا سرعت 240 میلی لیتر در دقیقه محتوی مایع را عبور دهد. دارای طول متوسط 45 میلی متر می باشد.

یکی از مهمترین کاربرد آنژیوکت نارنجی برای استفاده در انتقال خون می باشد. (با توجه به سوسپانسیون بودن خون یا وجود ذرات و املاح در خون برای انتقال خون می بایست از آنژیوکت های با قطر بزرگ استفاده نمود.) همچنین در موارد آسیب های بزرگ و جراحی های بزرگ برای بیماران از این نوع اقلام مصرفی استفاده می گردد، به طور کلی کاربرد این آنژیوکت در شرایط اورژانس می باشد.

آنژیوکت خاکستری

همان طور که ذکر شد، هر کدام از آنژیوکت ها دارای سایز مشخصی می باشند. براین اساس سایز آنژیوکت خاکستری16 است. به طور متوسط دارای طول 45 میلی متر بوده و دارای سرعت انتقال مایعات 180 میلی لیتر در دقیقه می باشد. این نوع آنژیوکت نیز جهت انتقال سریع مایعات و انتقال خون و در آسیب ها جراحی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت سفید

آنژیوکت سفید دارای سایز 17 است و سرعت انتقال مایعات 130 میلی لیتر در دقیقه می باشد. کاربرد آنژیوکت سفید همانند موارد قبلی برای انتقال مایعات مناسب است و سرعت انتقال با استفاده از آن سریع است، همچنین برای انتقال خون و فرآورده های خونی، آسیب ها و جراحی های بزرگ گزینه مناسبی می باشد.

آنژیوکت سبز

سایز آنژیوکت سبز 18 است و نرخ انتقال مایعات در آن به میزان 90 میلی لیتر در دقیقه کاهش یافته و سرعت انتقال مایعات به نسبت سایر آنژیوکت هاآهسته تر است و در انتقال خون و جراحی ها کاربرد دارد. درعین حال زمانی که نیاز به تغذیه از طریق تزریق یا برای موارد برداشت از رده سلول های بنیادی این انژیوکت مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت صورتی

دارای گیج شماره 20 می باشد. انتقال مایعات با نرخ کند و کنترل شده تر 60 میلی لیتر در دقیقه انجام می گردد. دارای طول 32 میلی متر است و برای بسیاری از انتقال سرمی و دارویی درون وریدی مناسب می باشد. همچنین جهت تزریق بسیاری از داروهای بیحسی و بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت آبی

این آنژیوکت دارای سایز 22 می باشد و طول آن 25 میلی متر است. آنچه بایستی از این نوع آنژیوکت بدانید این است که نرخ سرعت آن آهسته و 36 میلی لیتر در دقیقه می باشد. از کاربردهای مهم و اساسی این نوع آنژیوکت جهت انتقال دارویی و سرمی در کودکان مناسب است و در عین حال در افراد مسن و بیماران مبتلا به سرطان جهت انتقال های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت زرد

یکی دیگر ازآنژیوکت ها به رنگ زرد است و طول آن 19 میلی متر می باشد. جالب است بدانید که نرخ سرعت این دارو و سرم برابر با 20 میلی لیتر در دقیقه است و یکی از کاربردهای مهم آن برای استفاده نوزادان و کودکان می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *